Farma akwaponiczna Senica, Słowacja

Farmy

Farma akwaponiczna Senica, Słowacja

Nasz pierwszy zagraniczny projekt zlokalizowany jest na Słowacji, na północ od Bratysławy. Podobnie jak w Czechach, farma ta korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych dla wspólnej, intensywnej hodowli ryb oraz upraw różnych gatunków warzyw i ziół. Wyroby farmy akwaponicznej w Senicy są przeznaczone do dystrybucji na rynku lokalnym.

warzywa

250 ton rocznie

ryby

400 ton rocznie

Planowane ramy inwestycyjne

10,36 mln EUR

wykonano 25 %

stan na: 1.04.2023r

Produkcyjna farma akwaponiczna i rybna Senica

Farma akwaponiczna w Senicy na Słowacji to nie tylko nasz pierwszy projekt zagraniczny, ale także farma, która skupia się głównie na produkcji ryb. Oczywiście nie obejdzie się bez roślin, jednak produkcja ryb w Senicy będzie dwukrotnie większa od zbiorów sałaty. Na powierzchni 5 500 metrów kwadratowych planujemy produkcję w skali do 400 ton ryb i 250 ton warzyw „nieowocowych” rocznie. Cała produkcja trafi na lokalny rynek.

  • 4 000 m²

    szklarnia całoroczna

  • 1 500 m²

    część wewnętrzna do hodowli ryb

  • produkcja warzyw i ziół

  • produkcja ryb słodkowodnych

Zrewitalizowane tereny poprzemysłowe

Farma w Senicy powstaje na zrewitalizowanym terenie poprzemysłowym, który zaadaptowaliśmy na potrzeby farmy akwaponicznej. Podobnie jak w Czechach, farma ta korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych dla wspólnej i intensywnej hodowli ryb oraz upraw różnych gatunków warzyw, ziół i tzw. mikroliści (microgreens).

Ukierunkowanie produkcyjnej ekologicznej farmy akwaponicznej Senica

Ryby

Ryby

Akwaponiczna hodowla ryb

W Senicy będziemy hodować pstrąga tęczowego – planujemy produkcję 400 ton tej łososiowatej ryby rocznie. Hodowla pstrąga jest technologicznie bardzo skomplikowana – w zbiornikach hodowlanych należy utrzymywać nie tylko odpowiednią ilość tlenu i stabilne warunki, ale także przeciwprąd, którego pstrąg potrzebuje do szczęśliwego życia i rozrodu. Udana hodowla tak wymagającego gatunku świadczy o jakości naszych technologii akwaponicznych i ich ustawieniach.

Sałaty

Sałaty

Uprawa warzyw akwaponicznych

W części roślinnej naszej wertykalnej farmy ekologicznej w Senicy dominować będą warzywa „nieowocowe”, czyli głównie wszelkiego rodzaju sałaty. Dzięki nowoczesnym technologiom obejmującym wertykalny system upraw z funkcją ogrzewania, chłodzenia oraz wegetacji zimowej produkcja żywności jest możliwa w ciągu całego roku.

Zioła

Zioła

Uprawa ziół i mikroliści (microgreens) akwaponicznych

Microgreens czyli mikroliście, to młode rośliny warzywne, które zbiera się i spożywa na etapie pierwszych małych liści. Jest to warzywo o wysokości od 2,5 do 15 cm, pełne aromatycznego smaku o dużej koncentracji składników odżywczych, witamin i antyoksydantów. Nasze zioła i mikroliście akwaponiczne będą dostarczane na rynek zarówno świeżo zebrane, jak i przetworzone – na przykład w postaci pesto.

Future Farming uprawia żywność za pomocą technologii przyszłości

DOŁĄCZ DO AKWAPONIKI

MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE

Dołącz do społeczności nowoczesnego rolnictwa na miarę XXI wieku. Możesz też przyczynić się do lepszej przyszłości naszego kraju. To proste.