Produkcyjna farma akwaponiczna Letonice

Farmy

Produkcyjna farma akwaponiczna Letonice

Farma w Letonicach niedaleko miasta Vyškov jest naszą trzecią wertykalną ekologiczną farmą akwaponiczną i pierwszym projektem GLP (Green Land Project) w historii Future Farming. Została zbudowana od podstaw, jest kolejnym kamieniem milowym na naszej ekologicznej ścieżce do zielono-niebieskiej przyszłości zdrowej żywności.

Warzywa

720 ton rocznie

Ryby

500 ton rocznie

Planowane ramy inwestycyjne

20,73 mln EUR

wykonano 10 %

stan na: 1.04.2023r

Produkcyjna farma akwaponiczna i rybna Letonice

Farma w Letonicach niedaleko miasta Vyškov jest pierwszą farmą akwaponiczną w Czechach wybudowaną od podstaw. Posiada najnowocześniejszą technologię z zachowaniem minimalnych kosztów operacyjnych. Ta wertykalna ekologiczna farma akwaponiczna wielkości boiska do piłki nożnej za 12,7 milionów EUR będzie produkować ponad milion ton zrównoważonej ekologicznej żywności rocznie.

 • 8 000 m²

  szklarnia całoroczna

 • 2 000 m²

  część wewnętrzna do hodowli ryb

 • 720 ton rocznie

  produkcja warzyw

 • 500 ton rocznie

  produkcja ryb

Pokazowa technologia akwaponiczna

Farma akwaponiczna w Letonicach pod względem wyposażenia będzie jedną z najnowocześniejszych na świecie. Całość będzie sterowana przez zaawansowany system SMART, który zapewni zdalne monitorowanie wszystkich istotnych parametrów, automatyczne sterowanie procesami oraz zdalne zarządzanie ekosystemami roślin i ryb, by zapewnić im idealne warunki do rozwoju. Farma akwaponiczna Future Farming Letonice będzie również inwestycją pokazową oraz analizą przypadku (case study) spółki w ramach dalszego rozwoju infrastruktury akwaponicznej.

Ukierunkowanie produkcyjnej ekologicznej farmy akwaponicznej Letonice

Sałaty

Sałaty

Uprawa sałat akwaponicznych

W części, w której znajdują się szklarnie, stosujemy basenowy system upraw z funkcją ogrzewania, chłodzenia oraz wegetacji zimowej, dzięki czemu produkcja żywności jest możliwa w ciągu całego roku. W Letonicach planujemy produkcję akwaponicznych warzyw liściastych, takich jak boćwina, kapusta chińska (pak choi), seler naciowy i sałaty lollo biondo lub crystal – lalique.

Zioła

Zioła

Produkcja ziół akwaponicznych

Jedną z głównych zalet naszej produkcji akwaponicznej jest to, że jest ona ekologiczna, lokalna i uprawiana bez użycia środków chemicznych. Zioła, które uprawiamy w Letonicach – na przykład kolendrę – dostarczamy konsumentom zarówno świeżo ścięte, jak i przetworzone, np. w postaci pesto.

Ryby

Ryby

Hodowla ryb akwaponicznych

Część rybna systemów akwaponicznych na naszych farmach opiera się technologicznie na tak zwanych recyrkulacyjnych systemach akwakultury (RAS). Ryby trzymane są w zbiornikach hodowlanych, których wielkość zależna jest od docelowej wielkości oraz gatunku ryb. Aby zapewnić rybom odpowiednie warunki, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu wody przez zbiorniki, szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń stałych ze zbiorników, utrzymanie odpowiednich wartości nasycenia tlenem i pH oraz zapewnienie skutecznego rozkładu produktów metabolizmu ryb, zwłaszcza amoniaku. Na farmie akwaponicznej Letonice będzie produkowany pstrąg tęczowy, sum afrykański i tilapia nilowa. 

Future Farming uprawia żywność za pomocą technologii przyszłości

DOŁĄCZ DO AKWAPONIKI

MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE

Dołącz do społeczności nowoczesnego rolnictwa na miarę XXI wieku. Możesz też przyczynić się do lepszej przyszłości naszego kraju. To proste.