Co to jest hydroponika i jak działa?

Farmy

Co to jest hydroponika i jak działa?

Hydroponika to prosty, czysty i nowoczesny sposób uprawy roślin. Rośliny uprawiane są bez gleby, w roztworze odżywczym, co daje wiele korzyści – na przykład dużą oszczędność wody w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym. Prawie wszystko może być uprawiane hydroponicznie: warzywa, owoce, zioła, rośliny pokojowe i kwiaty.

Zasady hydroponiki

Hydroponika została wynaleziona przez starożytnych Egipcjan, jest to zatem sprawdzony od wieków sposób uprawy roślin. W sterowanej i kontrolowanej nowoczesnej hydroponice do wody należy dodawać nawozy, by roztwór odżywczy posiadał niezbędne substancje do odżywiania roślin.

Produkcja hydroponiczna jest całkowicie niezależna od pogody i klimatu, jest ponadto całoroczna, wydajna i szybka. Produkty są bardzo zdrowe, wartościowe pod względem odżywczym, a plony nieporównywalnie wyższe w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym.

ZALETY HYDROPONIKI

  • Do uprawy roślin nie jest potrzebna gleba, tylko podłoże
  • Niskie zużycie wody i łatwiejsze dozowanie składników odżywczych
  • Doskonała kontrola odżywiania roślin za pomocą wysokiej jakości nawozów
  • Mniejsze ryzyko wystąpienia szkodników
  • Stabilne i kontrolowane środowisko o wysokiej wydajności
  • Większa wydajność uprawy, wyższe plony
  • Jakość i trwale zrównoważona produkcja

Warzywa hydroponiczne

Prawie wszystko może być uprawiane hydroponicznie, najczęściej są to pomidory, papryka, ogórki, sałata, bakłażany i truskawki. Wielką zaletą tego systemu jest bardzo oszczędne gospodarowanie wodą i nawozami, które w miarę możliwości poddawane są recyklingowi. Na przykład na 1 kilogram pomidorów uprawianych hydroponicznie wystarczy średnio 20 litrów wody.

Nasze farmy i technologie akwaponiczne

Istnieją trzy podstawowe systemy akwaponiczne: NFT, DWC i MB. Każdy z nich sprawdzi się w ramach innego typu farmy i produkcji. Wykorzystujemy je również na naszych farmach akwaponicznych, gdzie łączymy nowoczesną technologię z najnowszymi badaniami, a wszystko to z poszanowaniem środowiska. Dowiedz się więcej w naszym filmie.

NOWOCZESNE ROLNICTWO

Hydroponika jest przyszłością rolnictwa i ma wiele zalet. Poznaj sześć najistotniejszych.

Zalety hydroponiki w porównaniu do rolnictwa tradycyjnego

Uprawa żywności hydroponicznej jest łatwiejsza, zdrowsza i bardziej wydajna od rolnictwa tradycyjnego. Nie wymaga podlewania, sprawdza się również w zimie, generuje mniej pracy dla człowieka.

Oszczędność miejsca

Oszczędność energii

Niezależność klimatyczna

Szybki wzrost roślin

Nie wymaga podlewania

Zdrowe odżywianie

Tutaj możesz zobaczyć, jak wygląda farma akwaponiczna Future Farming Kaly

Akwaponiczna, ekologiczna, badawcza i edukacyjna – to właśnie nasza farma w miejscowości Kaly, na północ od Brna.

Tutaj skupiamy się na hodowli pstrąga tęczowego, a w części roślinnej uprawiamy warzywa liściaste, zioła i mikroliście (microgreens). W części wewnętrznej farmy uprawy prowadzone są przez cały rok.

Technologie dla nowoczesnego rolnictwa

DOŁĄCZ DO NAS

Może Cię zainteresować

MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE

Dołącz do społeczności nowoczesnego rolnictwa na miarę XXI wieku. Możesz też przyczynić się do lepszej przyszłości naszego kraju. To proste.