Co to jest akwaponika i jak działa?

Farmy

Co to jest akwaponika i jak działa?

Akwaponika to system, który opiera się na naturalnym cyklu nawożenia w przyrodzie: zwierzęta dostarczają pożywienia roślinom, a rośliny zwierzętom. W zaawansowanej akwaponice, w odróżnieniu od natury, system ten jest kontrolowany. Akwaponika stanowi alternatywę dla rolnictwa tradycyjnego, która jest niezwykle perspektywiczna.

Zasady akwaponiki

Akwaponika to unikalny system technologiczny, który łączy hodowlę ryb z uprawą warzyw. Ryby dostarczają roślinom nawozu, pożyteczne bakterie pomagają w tworzeniu roztworu odżywczego, a rośliny następnie oczyszczają wodę dla ryb. Nie stosuje się nawozów sztucznych ani agrochemii. System oszczędza do 95% wody w porównaniu do innych metod uprawy.

Produkcja hydroponiczna jest całkowicie niezależna od pogody i klimatu, a ponadto jest całoroczna. Produkty są bardzo zdrowe, wartościowe pod względem odżywczym, a plony nieporównywalnie wyższe w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym.

ZALETY AKWAPONIKI

  • Do uprawy roślin nie jest potrzebna gleba
  • Minimalne zapotrzebowanie na wodę w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym (do 95% oszczędności wody)
  • Farmy wewnętrzne nie są zależne od pory roku i wahań pogody – są więc wykorzystywane przez cały rok
  • Brak sztucznych nawozów i oprysków chemicznych
  • Żywność wysokiej jakości dzięki dużej zawartości witamin i mikroelementów oraz wysokiej wartości odżywczej
  • Wyższe zyski w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym
  • Farmy akwaponiczne produkują minimalną ilość odpadów

Ryby akwaponiczne

Ryby odgrywają główną rolę w systemie akwaponicznym. Ich odpady organiczne służą jako doskonały nawóz dla roślin akwaponicznych. Obejrzyj, by dowiedzieć się, jakie gatunki ryb słodkowodnych hodujemy i w jakich warunkach żyją na farmach akwaponicznych.

Uprawy akwaponiczne

W akwaponice można uprawiać do 80 rodzajów warzyw liściastych, owocowych i korzeniowych. Na naszych farmach akwaponicznych uprawiamy głównie warzywa liściaste i zioła. Badamy również algi słodkowodne i mikroliście (microgreens). Zobacz, jakie rodzaje roślin akwaponicznych uprawiamy.

Nasze farmy i technologie akwaponiczne

Istnieją trzy podstawowe systemy akwaponiczne: NFT, DWC i MB. Każdy z nich sprawdzi się w ramach innego typu farmy i produkcji. Wszystkie trzy wykorzystujemy na naszych farmach akwaponicznych, gdzie łączymy najnowszą technologię z najnowszymi badaniami, a wszystko to z poszanowaniem środowiska. Dowiedz się więcej w naszym filmie.

6 POWODÓW, BY ZAUFAĆ AKWAPONICE

Akwaponika to przyszłość rolnictwa. W porównaniu z tym konwencjonalnym ma wiele zalet. Poznaj sześć najistotniejszych.

Zalety akwaponiki w porównaniu do rolnictwa tradycyjnego

Akwaponiczna uprawa żywności jest łatwiejsza, zdrowsza i bardziej wydajna od rolnictwa tradycyjnego. Nie wymaga używania środków chemicznych, podlewania i sprawdza się również w zimie, generuje mniej pracy dla człowieka.

Oszczędność miejsca

Oszczędność energii

Niezależność klimatyczna

Szybki wzrost roślin

Nie wymaga podlewania

Zdrowe odżywianie

Tutaj możesz zobaczyć, jak wygląda farma akwaponiczna Future Farming Kaly

Akwaponiczna, ekologiczna, badawcza i edukacyjna – to właśnie nasza farma w miejscowości Kaly, na północ od Brna.

Tutaj skupiamy się na hodowli pstrąga tęczowego, a w części roślinnej uprawiamy warzywa liściaste, zioła i mikroliście (microgreens). W części wewnętrznej farmy uprawy prowadzone są przez cały rok.

Spółka Future Farming oferuje technologie dla nowoczesnego rolnictwa

DOŁĄCZ DO NAS

Może Cię zainteresować

MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE

Dołącz do społeczności nowoczesnego rolnictwa na miarę XXI wieku. Możesz też przyczynić się do lepszej przyszłości naszego kraju. To proste.