Ubytek bioróżnorodności

Ubytek bioróżnorodności

Podczas gdy liczebność populacji ludzkiej rok w rok rośnie, reszta gatunków zwierząt dosłownie znikają na naszych oczach. Ich wymieraniu w znacznym stopniu winien jest człowiek. Najbardziej zagrożona jest jedna grupa, a tą są owady. Spadek liczebności owadów jest nawet osiem razy wyższy niż w wypadku ptaków lub ssaków. Aż 40% gatunków jest na granicy wymarcia a 30% to gatunki zagrożone. Badania naukowe z różnych krajów zgadzają co do tego, że jeżeli wymieranie będzie postępowało tak jak dotychczas, za sto lat nasza planeta mogłaby być całkowicie bez owadów. Co by to właściwie oznaczało?

Owady to najliczniejsza grupa zwierzątjednocześnie też najmniej zbadana. Konsekwencje wymarcia tak dużej grupy są dla nas na razie nie do wyobrażenia. Owady odgrywają bowiem ważne zadanie w łańcuchu pokarmowym, lecz przede wszystkim zajmują się zapylaniem roślin. Bez zapylania przez owady, część roślin przestanie dawać plony.


Źródło : https://www.worldatlas.com/articles/how-many-species-of-

Jeżeli nie zmienimy sposobu pozyskiwania i produkcji żywności, owady całkowicie wyginą w następnym stuleciu.

Badania naukowe opublikowane w magazynie “Biological Conservation” podają, że główną przyczyną spadku liczebności owadów jest intensyfikacja rolnictwa. By doszło do wzrostu plonów I wytępienia szkodników, pola są spryskiwane ogromną dawką pestycydów, które jednak oddziałują także na układ nerwowy zwykłych, nieszkodliwych gatunków. Dalszym problemem są łany monokulturowe oraz utrata mniejszych zagajników i miedz, które służą owadom jako schronienie. Dowodzą tego badania z Wielkiej Brytanii, które potwierdziły, że w latach 2000–2009 zniknęło z krajobrazu rolniczego 58% motyli i ciem. Z powodu intensyfikacji rolnictwa giną także pszczoły.

Udostępnij artykuł

Podobał Ci się artykuł? Nie przegap kolejnego

Zasubskrybuj periodyk naszej akwaponicznej redakcji.

    Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności. .

    MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE

    Dołącz do społeczności nowoczesnego rolnictwa na miarę XXI wieku. Możesz też przyczynić się do lepszej przyszłości naszego kraju. To proste.