Przełom: hydroponika vs. akwaponika w uprawie truskawek daje świetne rezultaty

Przełom: hydroponika vs. akwaponika w uprawie truskawek daje świetne rezultaty

Dział badawczy Future Farming koncentruje się na innowacyjnych metodach uprawy roślin. Obecnie testujemy uprawę truskawek z sadzonek i porównujemy wydajność, korzyści ekologiczne i ekonomiczne zarówno hydroponicznych, jak i akwaponicznych metod uprawy.

W dzisiejszym dynamicznym świecie rolnicy, we współpracy ze społecznością badawczą, nieustannie dążą do znalezienia innowacyjnych sposobów na bardziej wydajną i zrównoważoną produkcję żywności. Każdego roku nasz dział badawczo-rozwojowy Future Farming koncentruje się na nowych podejściach do uprawy roślin. Obecnie intensywnie testujemy uprawę truskawek z sadzonek zarówno w akwaponice, jak i hydroponice.

Hydroponiczna i akwaponiczna uprawa truskawek

W laboratorium badawczym naszej farmy w Kaly trwa test uprawy truskawek, porównujący czystą uprawę hydroponiczną z subsydiowaną akwaponiką. W obu systemach (hydroponice i akwaponice) przetestowano różne opcje podłoża – grodan, grodan półobjętościowy, grys kokosowy i system bez podłoża. Opcja bez podłoża działała najlepiej zarówno w systemach akwaponicznych, jak i hydroponicznych, osiągając ponadprzeciętne wyniki. Oznacza to nie tylko korzyści ekologiczne, ale także oszczędności ekonomiczne i bardziej wydajne wyniki uprawy.

Zapylanie krzaków truskawkowych bez tradycyjnych zapylaczy

Podczas testowania akwaponicznej i hydroponicznej uprawy truskawek w środowisku uprawy wewnętrznej, nasi badacze musieli poradzić sobie z zapylaniem roślin. Truskawki, podobnie jak wiele innych upraw, wymagają zapylenia kwiatów w celu pomyślnego rozwoju owoców. Chociaż samozapylenie (tj. zapylenie w obrębie jednego kwiatu) jest gwarantowane w nowych odmianach truskawek (podobnie jak w wielu innych gatunkach i odmianach małych owoców), obce zapylenie ma zwykle pozytywny wpływ na ostateczne formowanie i wielkość owoców.

Jednak farma akwaponiczna w Kale nie może korzystać z naturalnego zapylania, w którym pośredniczą owady w naturze. Dlatego konieczne było przenoszenie pyłku między roślinami za pomocą cienkiego pędzelka. Jednak w przypadku zastosowań szklarniowych możliwe jest zainstalowanie i używanie uli trzmieli, ponieważ zapylanie ręczne byłoby bardzo żmudne i nierealne w tak dużym środowisku z nieporęczną produkcją.

Zalety nowego podejścia do bezglebowej uprawy truskawek są niepodważalne. Nasze badania dowodzą, że uprawa truskawek zarówno w systemach akwaponicznych, jak i hydroponicznych działa i osiąga zaskakujące wyniki. Teraz wiemy, że dzięki odpowiedniej technologii możemy zmniejszyć ilość odpadów wytwarzanych podczas uprawy truskawek w szklarniach.

Future Farming R&D będzie kontynuować współpracę z technologami, mając na celu przekształcenie zdobytej wiedzy w praktyczną technologię uprawy truskawek.

Udostępnij artykuł

Podobał Ci się artykuł? Nie przegap kolejnego

Zasubskrybuj periodyk naszej akwaponicznej redakcji.

    Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności. .

    MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE

    Dołącz do społeczności nowoczesnego rolnictwa na miarę XXI wieku. Możesz też przyczynić się do lepszej przyszłości naszego kraju. To proste.