Ice Plant: Lodowa piękność w postaci sałaty diamentowej

Ice Plant: Lodowa piękność w postaci sałaty diamentowej

Odkryj piękno i użyteczność Ice Plant na farmie akwaponicznej Future Farming w Kale. Fascynujący sukulent o właściwościach leczniczych, który wkrótce stanie się ekskluzywnym produktem w ofercie Farmia Food. Sałata diamentowa jako nowy skarb gastronomiczny.

Roślina Ice Plant, znana również jako roślina lodowa lub lodowy słonecznik (Mesembryanthemum crystallinum), pochodzi z Afryki Południowej i przyciąga uwagę swoimi uderzającymi liśćmi pokrytymi małymi przezroczystymi naroślami, które przypominają kryształki lodu. Roślina ta jest nie tylko atrakcyjna pod względem estetycznym, ale także wykazuje zdolność do przetrwania w suchych i trudnych warunkach. Niedawno roślina lodowa została przetestowana na naszej farmie w Kaly z nadzieją na skuteczne wykorzystanie jej w akwaponice.

Cechy Ice Plant

Ice Plant to niska, dywanowa roślina o zgrubiałych, mięsistych liściach z charakterystycznymi przezroczystymi komórkami wypełnionymi wodą. Komórki te działają jako adaptacja do suchych warunków, zatrzymując wilgoć i tworząc warstwę izolacyjną, która pomaga roślinie ograniczyć utratę wody. Liście są srebrzystozielone, ale w niskich temperaturach mogą przybierać fioletowy odcień.

Latem roślina kwitnie i wytwarza małe, różowe lub białe kwiaty, które przyciągają zapylacze. Po kwitnieniu tworzą się małe owoce zawierające nasiona. Roślina lodowa może być zatem nie tylko interesującą rośliną ozdobną, ale także obfitym źródłem pożywienia dla owadów.

Uprawa w systemie akwaponicznym

Na farmie akwaponicznej w Kale uprawia się Ice Plant w celu przetestowania i wykorzystania w systemie akwaponicznym. Głównym powodem uprawy jest potencjał rynkowy i wartość dodana dla całego systemu. Roślina wykazuje zdolność do wchłaniania sodu, który jest zawarty w pożywce akwaponicznej z ryb w wysokich stężeniach. Jednak wysoki poziom sodu w roztworze odżywczym jest niepotrzebny do wzrostu warzyw liściastych i ziół, a jedynie zwiększa przewodność, co nie jest pożądane w systemie akwaponicznym. W związku z tym włączenie Ice Plant do planu wysiewu może przynieść tylko korzyści w systemie akwaponicznym; przy zwiększonym usuwaniu niepożądanych jonów sodu możemy spodziewać się mniejszej rotacji wody i lepszego rozwoju innych roślin, które nie będą zestresowane zasoleniem spowodowanym zarybianiem. 

Wydział Ogrodnictwa Uniwersytetu Mendla, z którym Future Farming prowadzi długą i intensywną współpracę, opublikował artykuł w języku angielskim zatytułowany The Effect of the Daily Light Integral and Spectrum on Mesembryanthemum crystallinum L. in an Indoor Plant Production Environment. Współautorem tego artykułu jest Ing. et Ing. Kateřina Patloková, kierownik działu badań i rozwoju w Future Farming.

Właściwości lecznicze

Oprócz potencjału estetycznego i ekonomicznego, Ice Plant ma również właściwości lecznicze. W tradycyjnej medycynie afrykańskiej jest stosowana w leczeniu problemów skórnych, gorączki i bólów głowy. Wśród jej korzystnych właściwości jest na przykład stosunkowo wysoka zawartość przeciwutleniaczy, które przyczyniają się do jej potencjalnego działania leczniczego.

Ogólnie rzecz biorąc, Ice Plant to fascynująca roślina o unikalnych właściwościach, idealna do ogrodów i kolekcji sukulentów, ale także mile widziany dodatek do uprawy w specyficznych warunkach farmy akwaponicznej. Dzięki badaniom i testom na farmie w Kalé, Ice Plant otwiera nowe możliwości w dziedzinie zrównoważonego rolnictwa i wykorzystania roślin w określonych ekosystemach.

Sałata Diamond od Farmia Food

Z radością informujemy, że planujemy zaoferować Ice Plant jako ekskluzywny produkt w sektorze gastronomicznym pod nazwą “Diamantový salad”, który będzie sprzedawany przez naszą spółkę zależną Farmia Food, największego dystrybutora żywności akwaponicznej w Czechach. Ta jadalna roślina to nie tylko pyszna uczta dla podniebienia, ale także zdrowy i zrównoważony element diety. Sałata Diamond ma lekko słony smak i z pewnością przypadnie do gustu każdemu.

Udostępnij artykuł

Podobał Ci się artykuł? Nie przegap kolejnego

Zasubskrybuj periodyk naszej akwaponicznej redakcji.

    Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności. .

    MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE

    Dołącz do społeczności nowoczesnego rolnictwa na miarę XXI wieku. Możesz też przyczynić się do lepszej przyszłości naszego kraju. To proste.