Future Farming na IPM Essen: Nowe partnerstwa na horyzoncie

Future Farming na IPM Essen: Nowe partnerstwa na horyzoncie

W styczniu 2024 r. firmy Grow Director i Future Farming połączyły się, aby przenieść automatyzację farm akwaponicznych na wyższy poziom. Rozpoczęcie współpracy jest wynikiem dwuletniego procesu przetargowego w celu znalezienia dostawcy sprzętu i oprogramowania dla naszych farm, a następnie uporządkowanego przechowywania i analizy danych. Wraz z naszym izraelskim partnerem planujemy wykorzystać sztuczną inteligencję do analizy trzyletnich danych z działalności Future Farming, aby znacząco zoptymalizować całą operację.

Przedstawiciele Future Farming wzięli udział w styczniowych targach IPM Essen w Niemczech. Delegacja naszej firmy, w skład której wchodzili Michal Fojtík (dyrektor zarządzający), Kateřina Patloková (kierownik działu badań i rozwoju), Alena Pešková (koordynator projektu) i František Havelka (specjalista ds. produkcji roślinnej), została zaproszona przez izraelską firmę Grow Director. Omówiliśmy możliwości wdrożenia ich sprzętu i oprogramowania w naszych gospodarstwach akwaponicznych oraz nawiązania wzajemnej współpracy. Przedstawiciele Grow Director zaprezentowali swoje produkty i możliwości połączenia ich z naszymi jednostkami technologicznymi.

Negocjacje zaowocowały podpisaniem dwufazowej umowy na dostawę technologii z Grow Director. W pierwszej fazie otrzymamy czujniki (sprzęt i oprogramowanie) do naszego akwaponicznego zestawu hobbystycznego A-shape, co pozwoli na testowanie na mniejszą skalę akceptacji użytkowników i funkcjonalności technologii. Jeśli technologia się sprawdzi, zostanie zainstalowana w szklarni nr 3 na farmie w Brnie Heršpicach, co stanowi drugą fazę współpracy.

Jednocześnie analiza już zmierzonych danych będzie przeprowadzana i przetwarzana przez sztuczną inteligencję, która powinna przejąć kontrolę nad całymi jednostkami technologicznymi naszych farm. W ciągu ostatnich kilku lat systematycznie i strukturalnie gromadziliśmy ogromną ilość informacji i danych na temat funkcjonowania farm akwaponicznych, co stawia nas w czołówce światowej w tej dziedzinie. Jednocześnie jest to krok w kierunku w pełni autonomicznych i ustandaryzowanych jednostek technologicznych, które są celem naszego długoterminowego rozwoju.

Na targach prowadziliśmy również rozmowy z innymi potencjalnie interesującymi partnerami. W związku z chęcią zastąpienia mineralnego podłoża bazaltowego bardziej przyjazną środowisku alternatywą, prowadziliśmy negocjacje z producentami podłoży kokosowych (Senarath Lanka Ltd.). Estońska firma MIKSKAAR, specjalizująca się w produkcji substratów z włókien drzewnych, które naszym zdaniem mają największy potencjał do zastąpienia substratów mineralnych, również zaoferowała bardzo interesujące możliwości w tym zakresie. Uzgodniliśmy z tą firmą, że nasz dział badawczy przetestuje ich podłoże w naszych systemach i ewentualnie przedstawi sugestie dotyczące dostosowania ich produktu do naszych zastosowań. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i przyszłą współpracę.

Ponadto aktywnie pracujemy nad rozwojem podłoża do uprawy włókien konopi, które mogłoby być uprawiane bezpośrednio w Czechach. Informacje na temat tego rozwoju i naszych nowych partnerów zostaną przedstawione w nowym artykule.

Kolejne ważne spotkanie odbyło się z firmą Food Autonomy, producentem oświetlenia do zastosowań ogrodniczych. Szybki postęp w rozwoju oświetlenia do uprawy roślin wymaga regularnych, corocznych aktualizacji wyposażenia szklarni. Technologia oświetleniowa stosowana w szklarni nr 1 na naszej farmie w Brnie Heršpicach, która była używana przez pięć lat, jest obecnie uważana za przestarzałą. Nowe odkrycia w dziedzinie anatomii i fizjologii roślin, wraz z postępem technologicznym w zakresie źródeł LED, umożliwiają stosowanie bardziej wydajnych i nowoczesnych technologii oświetleniowych. Przedstawiliśmy firmie Food Autonomy nasze wymagania dotyczące oświetlenia uprawianych przez nas roślin i obecnie oczekujemy na wycenę oświetlenia drugiej części szklarni Herspice.

Wizyta w IPM Essen to kluczowy moment dla Future Farming, otwierający nowe możliwości współpracy międzynarodowej i potencjalnie wprowadzający innowacje w dziedzinie nowoczesnego rolnictwa. W Future Farming nadal koncentrujemy się na zrównoważonym rozwoju i wydajności naszych działań, a nowe partnerstwa są warunkiem wstępnym do osiągnięcia tych celów.

Udostępnij artykuł

Podobał Ci się artykuł? Nie przegap kolejnego

Zasubskrybuj periodyk naszej akwaponicznej redakcji.

    Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności. .

    MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE

    Dołącz do społeczności nowoczesnego rolnictwa na miarę XXI wieku. Możesz też przyczynić się do lepszej przyszłości naszego kraju. To proste.