Cykl składników pokarmowych w akwaponice

Cykl składników pokarmowych w akwaponice

Podczas gdy populacja światowa rośnie co roku o setki milionów ludzi rocznie, powierzchni pod uprawę roślin uprawnych już zbytnio rozszerzać nie można. Zaczynamy borykać się z konsekwencjami sucha i złego utrzymania krajobrazu. Dlatego bardzo ważne jest szukanie sposobów gospodarowania, które będą przyjazne dla środowiska a równocześnie będą w stanie wyprodukować wystarczającą ilość jakościowej żywności. Duży potencjał mają właśnie systemy akwaponiczne.

Jak dokładnie działa akwaponika? 

Wielu z was już na pewno wie, że istotą akwaponiki jest symbioza roślin i ryb. Nie możemy jednak zapominać o bakteriach, które wykonają dużą część pracy. Bakterie nitryfikacyjne są dla systemu akwaponicznego niezmiernie ważne. Umożliwiają wychwytywanie amoniaku toksycznego dla ryb z wody i jego przemianę w azotany, które rośliny potrafią już wchłaniać.

Najczęściej możemy się spotkać z Nitrosomonas spp. oraz Nitrobacter spp. W prawej górnej części rysunku widać: ryby produkują amoniak (NH3), przy tym część jest jonizowana na kation amonowy (NH4+).

Prawa i lewa dolna strona schematu wskazuje na bakterie nitryfikacyjne w biofiltrach, które zmieniają amoniak (NH3) na azotyny (NO2-), a te kolejno przetwarzają na azotany (NO3-).
   
Lewa górna strona rysunku wskazuje na to, że rośliny są w stanie pochłaniać azot z form NH4+ oraz NO3-.

Ponieważ azot jest potrzebny roślinom w dużej ilości, a NO3– jest źródłem najbardziej preferowanym, ma zarządzanie tymi systemami na wspieranie pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych potencjał poprawić trwałość systemu oraz ogólną wydajność roślin.

Udostępnij artykuł

Podobał Ci się artykuł? Nie przegap kolejnego

Zasubskrybuj periodyk naszej akwaponicznej redakcji.

    Wysyłając formularz, akceptujesz politykę prywatności. .

    MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE

    Dołącz do społeczności nowoczesnego rolnictwa na miarę XXI wieku. Możesz też przyczynić się do lepszej przyszłości naszego kraju. To proste.