Nie jest to przesadne stwierdzenie. Wszyscy widzimy, jak stopniowo dochodzi do pogarszania się warunków uprawy żywności w rolnictwie tradycyjnym. Ubywa zdrowej gleby, gospodarka gruntami jest zbyt kosztowna i musi być kompensowana ogromnymi dotacjami państwowymi. Akwaponika jest dumną alternatywą tradycyjnego rolnictwa i ma ambicje stać z nim za kilka lat równo ramię w ramię.
Akwaponika to nowy system technologiczny, który łączy hodowlę ryb z uprawą warzyw. Ryby dają roślinom nawóz, rośliny zaś czyszczą wodę rybom. Nie stosuje się żadnych nawozów sztucznych ani innych substancji agrochemicznych. System oszczędza aż 95% wody w przeciwieństwie do innych sposobów uprawy.
Produkcja jest całkowicie niezależna od warunków pogodowych i atmosferycznych, a poza tym trwa przez cały rok. Produkty są bardzo zdrowe, o wysokiej wartości odżywczej, a plony są nieporównywalne z konwencjonalnym rolnictwem.
Chodzi o zamknięty cykl kontrolowany ze sztucznym oświetleniem,
krążeniem powietrza i układem wody z filtracją.
1
Rośliny
Rośliny przede wszystkim czyszczą wodę, by mogła powracać do ryb. System korzeniowy roślin stwarza w wodzie gęstą siatkę mikrokorzeni, które bardzo skutecznie pochłaniają wszelkie substancje potrzebne do zdrowego wzrastania roślin. Równocześnie usuwają z wody związki azotowe, które przeszkadzałyby rybom. Wzrastanie roślin jest dzięki wystarczającej ilości substancji odżywczych i dokładnie ustawionym warunkom aż o 30% szybsze niż w glebie.
2
Ryby
Ryby dzięki swoim odchodom zapewniają w cyklu akwaponicznym substancje odżywcze dla roślin. Zwierzęta zawsze zapewniały nawóz dla roślin, a rośliny zawsze służyły jako pokarm dla zwierząt. Dzisiejsze rolnictwo zapomniało o tej zasadzie i niebawem się okaże, że nie było to rozsądne. Różnica w stosunku do nawozów sztucznych polega przede wszystkim na ilości mikroelementów. Podczas gdy nawozy sztuczne składają się przede wszystkim z NPK, roztwór odżywczy w akwaponice zawiera ponad 50 elementów oraz związków organicznych. Roślinom jest za jego pośrednictwem dostarczana bogata gama substancji odżywczych, co odbija się na ich witalności oraz wartości odżywczej.
3
Bakterie
Bakterie zapewniają powstanie roztworu substancji odżywczych dla roślin. Do pierwszego rozkładu bakteryjnego dochodzi w jelitach ryb, później przebiega drugi, dwufazowy rozkład bakteryjny w filtrach przechwytujących, a dopiero potem staje się z niego nawóz dla roślin. Roztwór ten powstaje tak samo naturalnie, jak w ekosystemach naturalnych, a poza tym chodzi o uniwersalny roztwór, którym rośliny nie mogą zostać „przeładowane” nawozem.
OKAZJA
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat akwaponiki, kupić produkty akwaponiczne, zainwestować w tę branżę lub też stać się jednym z nas?